Мразоустойчивостта на бетона
Имайки предвид какви са географско-климатичните особености на България, то приложимостта на бетона пряко се влияе от степента на мразоустойчивостта му. Този бетон, който е втвърден е материал със по - сложна порьозна структура. Важно внимание трябва да се обърне върху мразоустойчивостта на бетона. Това е едно негово свойство му да понася цикличността от замразяване и след това размразяване, без загуба на маса и якостни характеристики, които биха повлияли зле на строежа.
Точно тази способност на бетона определя неговата и неговата приложимост в условията на една по - висока влажност и сравнително ниски температури. Благодарение на свойството си, че е мразоустойчив, бетона се характеризира с дълготрайност. Има голям избор от качествени бетонови изделия, които за един ремонт са задължителни. При наличие на повреда в бетона под влиянието на ниски температури с висока влажност се основават на факт, че водата при лесно преминава от течно в твърдо агрегатно състояние след, което се разширява. Порова структура на циментовия камък на бетона е характеризиращ се с 2 основни показателя, това са обща и диференциална порьозност.
Размера особема на порите се определя от формирането им в различните фази на протичане на всичките хидратационни процеси. Има такива, които остават взаимносвързани и други,които са изолирани. Не трябва да бъдат напълно изключвани бетона капиляри и пукнатини, които са с различен размер и произход, тъй като те също повишават проницаемостта. Това разрешава миграцията на вода в дълбочина на сечението, а при замръзването й поради ниските температури се образува лед, в последствие, който упражнява сериозен кристализационен натиск. Натиска се предава и в /у още незамръзналата вода във взаимно свързаното порово пространство.
Добре е предварително да следите за добрият бетон както и заламиниран паркет цени, които се предлагат, тъй като от по- големите фирми цената е една, стигайки до малкият продавач – друга. Това е един механизъм за разрушение в бетона във водонаситено състояние когато присъства замразяването и размразяването, при което се натрупват различни видове повреждания, като се губи маса и намаление на якостните показатели. При използването на различни физико-химични антиобледенители също може да се доведе до развитие и натрупване на повреждания от този род. Използваните водоразтворими соли имат свойството да навлизат в структурата на бетона, след,което да изкристализират в много сложни комплексни съединения, след,което да се получи силно кристализационен натиск и от там да е предизвиква ефекта на снижение на якостно-деформационните показатели на целият бетон.
Има много фактори, които влияят върху мразоустойчивостта на бетона. Качеството, видът и количеството на портландцимента имат голямо значение като фактор на мразоустойчивостта. Също така химичният и минерален състав на цимента, това колко ситно смилан е, пряко влияят върху скоростта и начина, по които протича хидратационният процес, и на показателите на втвърдилият се бетон. Фактът, че в пори, които са с диаметър под определеното критично ниво, водата не може да замръзне. Съществува необходимост от целенасочено формиране на порово пространство, което да намалява степента на повреди вследствие на цикличният процес на замразяване и размразяване.
Важно е да се използва бетон, който е с ниско водоциментово отношение. Това е голяма предпоставка за формирането на финодисперсна порова както и капилярна структура. Тогава ще има места където водата въобще няма да може да замръзне. Ако искате един ефективен метод за подобряване на мразоустойчивостта, както и качествата и дълготрайността на бетона, то потърсете вид полипропиленови фибри. Запомнете, че грижите играят важна роля и е нужно да бъдат диференцирано приложени съобразно конкретните климатични и производствени условия. Целта е да се осигури едно нормално протичане на хидратационните процеси във времето.