Видове материали за изолация

Все по често се използват т. нар. вентилируеми фасади. Те са подходящи срещу инсолацията и преохлаждането. Този тип фасади представлява след самият завършващ слой има свободно въздушно пространство. Благодарение на него се получава въздушна пелена, играеща ролята на допълнителна изолация както през зимата, така и през лятото. След този въздушен слой има активен топлоизолационен пласт, най-често от минерална или каменна вата, а след него се поставя гипсокартон или обикновена тухлена стена.
Ако ви предстои саниране и реконструкции, то фасадните обшивки и облицовки по дефиниция са добър избор. Ролята им е многостранна, а самата сфера на приложение напълно неограничена. С годините технологиите и материалите се променят, на пазара се откриват все повече качествен фаянс, видове мазилки и облицовъчни материали, само трябва да се намирят идеалните за домът ви. Всички онези познати материали, които знаете, сега се използват по нов начин като технология и крайна визия. Когато става дума за ново, не го приемайте в буквалният смисъл на думата, новото е добре преработено старо със синтетични материали и скъпи технологии, които преодоляват бавно инерцията на пазара.
Все по често се използват така наречените обшивки от метални композитни панели. При тях, материалите представляват трислойна тънка плоча с конкретна дебелина. Крайните слоя са алуминиеви, по средата слоят е от твърда гума. Като основно качество на този тип материал е, че повърхността му запазва своята равнинност, благодарение на технологичната му изработка. Материалът е идеален да покрива по - големи равнини и да решава фасадните плоскости на едро. Друг голям плюс при този тип материали е, че може да бъде огъван в крива, но има опасност да се създадат вътрешни напрежения и има опасност при големи температурни амплитуди да се получи разслояване на материала.
Често използван материал е качествен клинкер, който е използван като цялостна система от фасадни тела, които са с кухини и дори алуминиева двойна скара за окачване. Благодарение на красивият си декоративен ефект, тези печени тухли са много модерни в момента. Биват съчетавани със добра здравина и технологичност на изпълнението и имат високи топлоизолационни показатели. В повечето случаи обикновено клинкерът, който е с глазура се използва за вътрешни облицовки, а този без глазура за външните настилки.
Елементи от клинкер често се използват за външни настилки на по- големи тераси, различни видове пътеки и алеи. Разхождайки се по улиците ни ще видите, че има и тротоари и детски площадки от клинкерни плочки. Благодарение на добрите си свойства и естетичен вид в условията на интензивно натоварване бива избиран все по често. С подобни качества е и гранитогреса, който е силно разпространен в Щатите и Канада, и в някой от бившите Съветски републики. Гранитогреса е бетон, който е изработен във вид на призматични тела, полагащи задължително след топлоизолация на сграда върху алуминиева или дървена конструкция.
Идеален е за цокли, така и за фасадни плоскости. Подходящ материал за използване при по - сурови зимни условия. В България все още се използват, макар и по рядко обшивки от естествен тънкостенен камък за покривно покритие. В Западна Европа е разпространен и като вид фасадна система. Това е покритие от естествен камък, цепен на тънки слоеве. Добива се промишлено в Испания, Англия и Франция. Много често като заместител на дървото се използват пластмасови обшивки. Отскоро на някои места се предлагат и гетинаксов композитен материал, който е с физикомеханични качества.
Пластмасата е лек и по - евтин материал, който се формова лесно и позволява разнообразни повърхностни обработки. Можете да го използвате като декоративна функция. Видовете строителни материали са много, ако не сте професионалист, то е добре да се обърнете към такъв ако ви предстоят ремонтни дейности, за да бъде всичко качествено и издържливо направено.